Náklady na bydlení přestavují výraznou část měsíčního rozpočtu. Bydlení přitom patří mezi základní potřeby. Nízkopříjmové skupiny mohou žádat o pomoc ve formě příspěvku na bydlení. Jak poznáte, zda můžete žádat i vy a jak postupovat?
Kdo může žádat o příspěvek?
O příspěvek může žádat vlastník bytu nebo domu, vlastník stavby pro individuální či rodinnou rekreaci) nebo je-li byt užívám na základě služebnosti (věcné břemeno). Žádat může též nájemce či podnájemce zkolaudovaného bytu.
Jak zjistit, jestli máte na příspěvek na bydlení nárok?
Pro základní orientaci můžete využít orientační kalkulačku příspěvku na bydlení, která je přímo na stránkách MPSV. Podobné kalkulačky najdete i na některých dalších stránkách.
Jak se počítá výše příspěvku na bydlení?
Výpočet příspěvku na bydlení se odvíjí od příjmů a skutečných nákladů na bydlení. Žádat o příspěvek můžete v případě, kdy náklady na bydlení převyšují 30 % rozhodného (čistého) příjmu rodiny a současně těchto 30 % rozhodného (čistého) příjmu rodiny není vyšší než částka normativních nákladů na bydlení.
Důležitým faktorem pro posouzení nároku na dávku je počet členů žijících ve společné domácnosti žadatele, velikost obce či forma bydlení.
Co je potřeba k žádosti o příspěvek na bydlení doložit?
Dokládání nákladů je jednodušší. Žadatelé a příjemci příspěvku již nemusí úřadu práce dokládat své náklady na energie; se souhlasem žadatele (příjemce) si úředníci od dodavatelů energií zjistí údaje sami. Od července 2023 již funguje podobně u získávání informací o příjmu – buď jej může žadatel doložit sám anebo dát souhlas, aby si je ÚP zjistil od zaměstnavatele.
I nadále je možné pobírat příspěvek, pokud žadatel žije ve zkolaudovaném rekreačním objektu, kde má trvalý pobyt.
Nárok na výplatu dávky vzniká dnem podání žádosti a nárok lze uplatnit max. 3 měsíce zpětně.
Jak podat žádost o příspěvek?
Žádat o příspěvek na bydlení je možné v klientské zóně MPSV JENDA https://www.mpsv.cz/web/cz/prispevek-na-bydleni
Nejnovější komentáře