Ceny elektřiny a plynu porostou. Mohli bychom ušetřit úpravou smlouvy u svého stávajícího dodavatele, případně uzavřením nové smlouvy s jiným dodavatelem? Na co si dát pozor, aby to bylo skutečně výhodné?
Smlouva na dobu určitou s fixní cenou
V případě, že vám dodavatel nabízí uzavření smlouvy na dobu určitou s fixní cenou, zbystřete. Smlouvu na dobu určitou obvykle můžete před jejím uplynutím vypovědět jen se zaplacením mnohdy vysoké smluvní pokuty. Navíc ani fixace ceny vždy neznamená, že se cena nemůže v budoucnu zvýšit. Je tedy třeba, abyste dobře prostudovali všechny podmínky. „S ohledem na časté změny na trhu s energiemi lze spíše doporučit uzavření smlouvy na dobu určitou v trvání jednoho či dvou roků. Ledaže byste se přesvědčili, že sjednávanou smlouvu můžete bez smluvní pokuty ukončit i předčasně,“ říká Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest. A dále vysvětluje: „Budete-li porovnávat nabídky jednotlivých dodavatelů, vezměte v potaz i platbu za stálý měsíční plat, tedy částku, kterou budete platit měsíčně bez ohledu na spotřebu. Setkat se můžete i s tím, že někteří dodavatelé v rozporu se zákonem uvádí ceny bez DPH.“
Výpověď smlouvy bez pokuty
Současné zvyšování cen energií vám může poskytnout možnost vypovědět bez zaplacení smluvní pokuty nevýhodnou smlouvu, kterou jste uzavřeli na dobu určitou. Dodavatel energií je povinen vás obeznámit s chystaným zdražováním. „Pokud vás informuje individuálně, tedy podle dohody dopisem, e-mailem nebo sms, a to nejpozději 30 dní před datem účinnosti chystané změny, můžete od smlouvy odstoupit nejpozději desátý den před tímto datem. Jestliže tak učiní například jen oznámením zdražování ve své provozovně či na webových stránkách, můžete od smlouvy odstoupit ve lhůtě tří měsíců od účinnosti změny,“ radí Eduarda Hekšová.
Ušetřit za elektřinu nebo plyn můžete i díky retenční nabídce. O co se jedná?
Vedle snížení spotřeby energií představuje změna dodavatele jeden ze způsobů, jak můžete ušetřit na účtech za elektřinu či plyn. Stát se může i to, že pokud podáte výpověď smlouvy svému současnému dodavateli, nabídne vám nižší cenu, takže ke změně dodavatele nakonec nemusí ani dojít. V takovém případě se jedná o takzvané retenční nabídky. Pozor si však dejte na to, v jaké fázi retenční nabídku od dodavatele přijmete. Pokud už jste podepsali smlouvu s jiným dodavatelem, může vám hrozit smluvní pokuta v řádech několika tisíců korun za nedodržení závazku vyplývajícího z nové smlouvy. Je tak lepší svého dodavatele předem informovat, že uvažujete o změně dodavatele, ovšem pokud vám nabídne výhodnější podmínky, zůstanete u něj.