1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Pohromy v domácnosti: Nejčastěji voda, nejdražší požár
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Pohromy v domácnosti: Nejčastěji voda, nejdražší požár

Náš milovaný a opečovávaný domov se může během okamžiku změnit, když přijde požár, nehoda způsobená vodou, živly anebo nás navštíví lupič. Jaká jsou nejčastější rizika, která v domácnosti hrozí? Která byste tipovali na prvních čtyřech místech?

Nejčastěji voda, nejdražší požár

Vodovodní škody, vichřice, poškození elektroniky, krupobití, krádeže a přepětí v elektrické síti. To jsou nejčastější škody, které pojišťovny v souvislosti s majetkem řeší a řešily i v loňském roce. Vyplývá to ze statistik České asociace pojišťoven, které pravidelně vydává. Takové škody se přitom mohou vyšplhat až na miliony korun.

„U vodovodních škod bylo loni nahlášeno 44,3 tisíce událostí, u vichřice jich bylo 48,6 tisíce. Zatímco ale vichřice a voda způsobují průměrnou škodu okolo 30 tisíc korun, postrachem je na tomto poli zcela jistě požár, kde se průměrná škoda pohybuje na částce bezmála 700 tisíc korun,” přibližuje loňské statistiky Tereza Procházková ze srovnávače Klik.cz.

Její slova doplňuje také Tomáš Pořízek, vedoucí komunikace Hasičského záchranného sboru České republiky, požáry jsou totiž také častým důvodem výjezdů. „Ročně vyjedeme k tisícům požárů a z pravidla to bývají ty v domácnostech. Ty ostatní jsou totiž v zemědělství, dopravě, lesnictví apod.,“ uvádí.

Statistiky mluví jasně, ve srovnání s předchozím rokem došlo ke zvýšení počtu výjezdů z důvodu požárů o 11 % a škody jsou vyšší o dokonce 31 %. V loňském roce došlo v domácnostech k 5880 požárům se škodou 909,8 milionu korun. Mezi další časté zásahy patří ty v důsledku živelních pohrom jako větrné smršti nebo povodně.

Vyvarovat se katastrof, které mohou výrazně zahýbat s vaším rozpočtem, přitom ve většině případů není nic složitého.

Pojištění domácnosti verus pojištění nemovitosti

S nenadálými událostmi může pomoct pojištění. Na tomto poli rozlišujeme dva druhy, které si lidé často pletou, a to nemovitosti a domácnosti. Ať už bydlíte v domě či bytě, hodit se vám budou obě. Jaký je ale mezi nimi rozdíl? Když si představíte dům jako dětskou hračku, vše, co z něj vysypete, když ho otočíte vzhůru nohama, kryje pojištění domácnosti. To, co zůstane, spadá pod nemovitost.

Existuje ale pár výjimek například v podobě kuchyňské linky, napevno připevněných skříněk či polic nebo radiátorů, které často kryje i pojištění domácnosti. Pokud si tedy budete sjednávat pojištění, ideální je zvolit domácnost i nemovitost od jedné společnosti. Kromě toho, že by si spolu oba produkty měly rozumět, a tedy nebudete dvakrát platit za to samé, můžete také dosáhnout na zajímavou slevu.

Pro pojištění domácnosti ale hovoří i další fakta „Zatímco pojištění nemovitosti je sjednané na velkou část domů, u domácností se jedná o mnohem nižší počet, jak ukazují data z našeho srovnávače. Lidé si přitom neuvědomí, že třeba při vytopení bytu mohou získat krytí nejen na zničené spotřebiče, ale prakticky na veškeré vybavení i další věci. Není přitom výjimkou, že pořizovací cena nového vybavení přesahuje i milion korun. Pro škodu, kterou způsobíme vytopením třeba sousedům, doporučujeme mít sjednané pojištění odpovědnosti, které pojišťovny nabízí právě k pojištění domácnosti i nemovitosti,” říká Procházková.

Pojištění domácnosti: na co si dát pozor

Procházková zároveň radí, na co si dát pozor při výběru nejen pojistného produktu, ale také konkrétní pojišťovny. U pojištění domácnosti je nejdůležitější přesně určit cenu majetku. Ideálně tak, že si vezmete tužku a papír, projdete byt či dům a sepíšete seznam věcí, které tu máte, s jejich hodnotou, za níž byste je nyní pořídili. Neméně podstatné jsou také zkušenosti ostatních klientů. Nejnižší cena pojištění může být sice lákavá, pokud je ale instituce liknavá v pojistném plnění, mohou vám na konci zbýt jen oči pro pláč.

Dalším důležitým faktorem je spoluúčast, kdy platí, že nízká neznamená ta nejlepší. Mít spoluúčast například 1000 Kč se sice hodí, když se vám rozbije tablet za pár tisíc, významně ale prodražuje pojistné, které si navíc sjednáváte hlavně na závažnější události jako požár, živly nebo vytopení. V neposlední řadě byste si také pečlivě měli přečíst Pojistné podmínky. Soustřeďte se nejen na limity krytí, ale také na výjimky.

Při dobrém povědomí o nejčastějších rizicích, která v domácnostech hrozí, a přijetí správných preventivních opatření můžeme minimalizovat nejen materiální škody, ale také stres a nepříjemnosti spojené s nehodami. Pokud budete proaktivní, dbát na bezpečnost a záda si necháte krýt kvalitním pojištěním, bude váš domov napořád místem, kde se cítíte nejen dobře, ale hlavně bezpečně.

[Autor: /čko/]

inzerce

Další podobné články

Nenechte si drobným hmyzem doma otravovat život

Mouchy, komáři, vosy, ale také mravenci nebo moli. Léto je dobou, kdy je hmyzu ve venkovním okolí velké množství. Nepříjemní společníci dokážou otrávit volné chvilky. Jejich intenzivní výskyt v interiéru navíc podporuje časté letní větrání a rozsvícená...

číst více

Vedro v bytě očima lékaře. Na co bychom měli dát pozor?

S chladem se umíme vyrovnat docela dobře – více se oblečeme, nebo si přitopíme. S horkem bojujeme všemi dostupnými zbraněmi. Pozor ale! I když máte pocit, že jste vedro v bytě alespoň trochu potlačili, pro váš organismus to vůbec nemusí být dobré řešení. Jak to vidí...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...