1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Správně si umýt ruce, a přitom neplýtvat vodou. Jde to
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Správně si umýt ruce, a přitom neplýtvat vodou. Jde to

Důraz na hygienu rukou nás nyní nutí mýt si ruce až 3x častěji než dříve. To se ve vícečlenné domácnosti projeví i na spotřebě vody. Jak nic neošidit a zbytečně neplýtvat?

Kdy voda teče zbytečně

Obecně se doporučuje namočit ruce, vypnout kohoutek, důkladně namydlit alespoň po dobu 20 sekund a pak znovu pustit a opláchnout. Po dobu mydlení totiž není třeba plýtvat tekoucí vodou. Jejím zastavením tak rovnou 20 sekund šetříte. V případě, že se obáváte bakterií po umytí během vypínání, využijte jednoduchou radu Centra pro kontrolu a prevenci nemocí a pro vypnutí kohoutku použijte papírový ručník či loket.

Bezdotykové baterie a úsporné perlátory

Zásadním pomocníkem je v tomto případě úsporný perlátor, který je součástí umyvadlové baterie, na jejímž konci zajišťuje provzdušnění vody. Průtok vody s ekonomickým perlátorem je redukován na 6 litrů za minutu, zatímco běžnou baterií může protéct klidně 12 – 15 litrů za minutu.

Nemáte-li perlátor nebo úspornou baterii, která se spouští senzoricky na pohyb rukou v daném prostoru, tak za dvacet vteřin mytí rukou vám zbytečně protečou nejméně čtyři litry vody. A teď si spočítejte kolik je členů rodiny a jak často si každý myje ruce.

Hraje roli i teplota vody?

V případě, že váháte, jestli použít teplou či studenou vodu, není třeba se rozhodovat. Odborníci se shodují na tom, že pro kvalitní hygienu rukou je nejdůležitější kvalitní mycí prostředek, které smyjete vodou bez ohledu na teplotu. V případě, že mýdlo není po ruce, i obyčejná voda udělá svoji práci. Je prokázáno, že tření rukou pod vodou některé bakterie opláchne. Pokud není k dispozici mýdlo ani voda, použijte dezinfekční prostředek na ruce s minimálně 60 % alkoholu.

Důležité je ruce dobře osušit

Zapomínat by se nemělo ani na vysušení, protože když jsou ruce mokré, bakterie se snáze šíří. Jestli využijete čistý ručník nebo vzduchový vysoušeč je jedno. V současné době totiž není k dispozici dostatek vědeckých důkazů k určení toho, který ze způsobů je účinnější při snižování choroboplodných zárodků na rukou. Zkrátka hlavní je si ruce zcela vysušit bez ohledu na zvolenou metodu.

[Autor: Martin Macháček]

inzerce

Další podobné články

Nenechte si drobným hmyzem doma otravovat život

Mouchy, komáři, vosy, ale také mravenci nebo moli. Léto je dobou, kdy je hmyzu ve venkovním okolí velké množství. Nepříjemní společníci dokážou otrávit volné chvilky. Jejich intenzivní výskyt v interiéru navíc podporuje časté letní větrání a rozsvícená...

číst více

Vedro v bytě očima lékaře. Na co bychom měli dát pozor?

S chladem se umíme vyrovnat docela dobře – více se oblečeme, nebo si přitopíme. S horkem bojujeme všemi dostupnými zbraněmi. Pozor ale! I když máte pocit, že jste vedro v bytě alespoň trochu potlačili, pro váš organismus to vůbec nemusí být dobré řešení. Jak to vidí...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...