S chladem se umíme vyrovnat docela dobře – více se oblečeme, nebo si přitopíme. S horkem bojujeme všemi dostupnými zbraněmi. Pozor ale! I když máte pocit, že jste vedro v bytě alespoň trochu potlačili, pro váš organismus to vůbec nemusí být dobré řešení. Jak to vidí lékaři?
Jaké nejčastější problémy nám při pobytu v přehřátých bytech hrozí?
Působení tepla na organismus vede především k rozšíření cév v kůži, ke zvýšení průtoku krve kůží, ke zvýšenému pocení a s tím související ztrátě tekutin, minerálů a ke zvýšené zátěži kardiovaskulárního systému. Proto je velmi důležité dodržovat pitný režim. Zdravý jedinec se pomocí termoregulačních procesů vlastního těla při dodržování vhodného pitného režimu bez problémů vypořádá i s extrémními venkovními teplotami. Ohroženi jsou lidé nemocní, starší lidé nebo naopak děti.
Chystáte si dát studenou sprchu?
Během velmi teplých dnů je třeba omezit fyzickou námahu a volit vhodné oblečení. Co se týká teploty vody ve sprše a teploty ochranných nápojů je třeba užívat zdravý rozum a nepřehánět ochlazování příliš studeným sprchováním či příliš studenými nápoji. V opačném případě se člověk vystavuje obdobným problémům jako při pobytu v příliš klimatizovaných prostorách.
Škodí, nebo neškodí?
I do našich domácností v dnešní době ve větší míře pronikají klimatizace. Často se však objevuje názor, že klimatizace není příliš zdravá pro náš organismus. Podle lékařů správně navržená a provozovaná klimatizace nezpůsobí žádné zdravotní problémy. Pokud je klimatizace nastavena tak, že je rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou víc než 5-6 stupňů může tento teplotní rozdíl způsobit, při přechodu mezi jednotlivými prostředími, u citlivých jedinců se může objevit onemocnění dýchací soustavy nebo nepříznivé ovlivnění oběhové soustavy.”
Hlídejte čistotu a nastavení klimatizace
Při nedostatečné údržbě se přístroje na úpravu vzduchu mohou stát zdrojem šíření mikroorganismů (zejména plísní a bakterií, ale i virů). V posledních letech byl zaznamenán nárůst nemocí, které mají souvislost s pobytem v klimatizovaných prostorách. Špatně čištěné klimatizace jsou příčinou například zhoršení alergií. Chcete-li zdravotním problémům předcházet, dbejte na pravidelné čištění a výměnu filtrů klimatizační jednotky a nepřekračujte doporučený teplotní rozdíl.
Proti horku si pustíme větrák. I on nám ale může ublížit
Je nutné také dbát na správné nastavení klimatizace nebo větráku. Také tady pro nás mají lékaři důležité doporučení: Dejte pozor, abyste neseděli přímo v proudu přiváděného vzduchu. Nejnáchylnějšími partiemi při nadměrném působení klimatizace jsou krční páteř, oblast ramen, ale i bederní páteř a křížová oblast. Chladný vzduch by rozhodně neměl foukat přímo na tělo, jinak hrozí zatuhnutí například nejenom šíjových, ale i obličejových svalů. Nadměrný chlad pak může zapříčinit také bolest hlavy. Problémy s krční páteří mohou dále způsobovat i vystřelování bolestí do celých horních končetin, kdy vzniká takzvaný cervikobrachiální nebo cervikokraniální syndrom.